​2013 Türkiye Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi

02 Aralık 2013

2013 Türkiye Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi, 15-16 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşmiştir. Zirve, sürdürülebilir sağlık politikaları geliştirme ve diyabetlilerin yaşamlarını iyileştirmeye yönelik sağlık sistemleri oluşturma yollarını keşfetmek amacıyla düzenlenmiştir. Dünya genelinde ve özellikle Türkiye ve çevre ülkelerde diyabet görülme sıklığı artmakta olduğundan, diyabet ve diyabet ile ilişkili hastalıkların yönetilmesinde gelecekte daha sürdürülebilir sağlık çözümleri sağlayan bir yaklaşım geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Zirve, Türkiye’den, komşu ülkelerden ve diyabet konusunda benzer güçlüklerle mücadele eden farklı ülkelerden 400 civarında üst düzey katılımı ile gerçekleşmiştir. Zirvenin nihai amacı diyabetle mücadele hizmetlerinin iyileştirilmesine yönelik hedef ve öncelikleri tartışmak, olası çözümler konusunda karara varmak ve diyabet epidemisinin gidişatını önlemek amacıyla atılması gereken adımları tespit etmektir.

İlgili Konular

Türkiye’de ve Bölge Ülkelerinde Diyabet Sorunu

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), Dünya genelinde 382 milyon yetişkinin diyabet hastası olduğunu tahmin etmektedir.