24 Ekim Dünya Obezite Günü Basın Bülteni

04 Kasım 2013

Yanlış Beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı obeziteyi asrımızın en tehlikeli hastalıklarından birisi haline getirdi.

Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD)Başkanı Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık 24 Ekim Dünya Obezite Günü vesilesiyle, ülkemizdeki obezite ve diyabet vakalarının son yıllardaki artışına dikkat çekerek 1980’lerin başında % 17-18 olan şişmanlık oranının günümüzdeki artışının endişe verici boyutlara ulaştığını söyledi.

TOAD’nin 2000-2005 yılları arasında 6 ili kapsayan çalışmasında, araştırmaya katılan 20 yaş üstü 17.500 kişiden % 36’sı normal kilolu, %26.9’sı şişman ve % 39.4’u fazla kilolu bulundu. Araştırmada şişmanlarla,fazla kiloluların toplamının % 66.30 olduğu tespit edildi. Prof. Bağrıaçık TOAD’nin 2012 yılında ülkemizin 11 bölgesinden seçilen 12 ilde yapılan 1536 kişilik kantitatif araştırmasının önemli sonuçlarını şöyle açıkladı:

-Geleneksel beslenme tarzımızı hala devam ettiriyoruz (ekmek,çorba,peynir ve zeytin)

-Sütü çok az içiyoruz,ABD’de yılda kişi başına tüketilen süt miktarı 400kg,Avrupa ülkeleri ortalaması 360 kg.iken ülkemizde kişi başına düşen süt tüketimi 26kg.dır (günde 70gr)

-Yemek öğünlerimiz düzenli değil,yemek yemeğe vakit ayırmıyor, daha çok atıştırıyoruz.

-Yeterli ve dengeli beslenme kavramı,kalori hesabı,besin içerikleri gibi şeyleri çok az biliyoruz.

-En önemlisi TV yada bilgisayar karşısında geçtiğimiz zamanların fiziksel aktiviteye ayırdığımız zamanlardan daha fazla olması.

Şişmanlık yalnız vücutta aşırı yağ toplanması değil, çeşitli metabolizma ve kalp-damar hastalıklarına sebebiyet veren, şeker hastalığı için risk oluşturan bir durum.Bununla mücadele,bilinçli olma ve örgütlenmeyle mümkün.

Obeziteye neden olduğu bilinen çok sayıda faktör içinde, aşırı ve yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği en önemli nedenler olarak kabul ediliyor.Bu faktörlerin yanısıra genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, biyo-kimyasal,sosyo – kültürel, psikolojik pek çok faktör birbiriyle ilişkili olarak obezite oluşumuna neden oluyor.

Dünya’daki 20 yaş ve üzeri 1.4 milyar yetişkin fazla kilolu.Bunun 500 milyonu obez olup 200 milyonu erkek, yaklaşık 300 milyonu da kadın.2011 yılında 5 yaşın altındaki 40 milyon çocuğun aşırı kilolu olduğu tespit edildi. (www.easo.org)

Dünya Sağlık Örgütü, Şişmanlığın(Obezitenin) Halk sağlığını etkileyen en önemli hastalıklardan biri olduğunu topluma duyurmak, bu konudaki farkındalığı arttırmak ve hastalığın önlenmesi ve tedavisinde yapılması gerekenleri ortaya koymak için 2009 yılında 24 Ekim’i tüm dünyada “Dünya Obezite Günü” olarak ilan etti.

Türkiye Obezite Araştırma Derneği Hakkında;

1998 yılında kurulan Türkiye Obezite Araştırma Derneği; obezite konusunda farkındalığın arttırılması, eğitimler verilmesi, obezite alanında bilim düzeyinin yükseltilmesi ve bilimsel araştırmaların desteklenmesi,obezitenin önlenmesi ve obeziteyle ilgili sorunların çözümlenmesi yolunda çalışmalar yapmakta, ilgili kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanmasının yanısıra Türk Diabet ve Obezite Vakfı ve Türk Diabet Cemiyeti ile işbirliği içerisinde bilimsel ve sosyal alanlarda ulusal ve uluslararası faaliyetleri hayata geçirmektedir.Türkiye Obezite Araştırma Derneği , International Association fort he Study of Obesity ve European Association for the Study of Obesity üyesidir.

Detaylı Bilgi için:

Türkiye Obezite Araştırma Derneği

Serpil Digürmen- /info@obezitearastirma.org /0.212.2306492