Çocuk Diyabeti Farklıdır

Diyabetin Çocuklarda Görülme Yaşı Kaçtır?

Halk arasında daha çok erişkin hastalığı olarak bilinen diyabet çocuklarda ortaya çıktığında şaşkınlık yaratabilmektedir. Oysa halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet çocuklarda da da görülmektedir.Özellikle en sık 10-14 yaş aralığında görülen diyabet maalesef son yıllarda okul öncesi yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Oysa Diyabetin bu yaşlarda ortaya çıkması durumunda aileler ve bazen de hekimler diyabet tanısını akıllarına getiremeyebilirler. Oysa bütün çocukluk çağı boyunca diyabetin ortaya çıkabileceğini aklımızda bulundurmamız gerekiyor.

Çocuklarda Diyabet Bulguları Nelerdir?

Çocuklarda diyabetin bulguları erişkinlerdekiyle aynıdır yani; sık ve çok idrara çıkma, çok su içme gibi. Sık görülmesede iştahın artması başka bir belirti olarak karşımıza çıkabilir. Ebeveynler çocuklarının her zaman içtiklerinden daha fazla su içtiklerini, suya karşı sürekli bir açlık durumlarının olduğundan bahsederler. Çok su içen çocuklar gün içinde her zamankinden daha fazla idrara çıkmaya başlarlar, gece idrara çıkma sıklıklarında artış gözlenir ve bazı durumlarda altını ıslatma durumlarıyla karşılaşılabilir. Çok yemeye karşın kilo kaybedilmesi; çocuklarda Tip1 diyabetin bir diğer önemli belirtisidir. İnsülin hormonunun olmaması, zamanla yağ ve ilerleyen safhada ise kas dokusu kaybına yol açar. Okul çağındaki çocuklarda isteksizlik, görmede azalma, yorgunluk, kız çocuklarında genital bölgede mantar enfeksiyonunun ortaya çıkması ise diğer önemli belirtilerdendir.

Tüm bu bu durumda ailelerin ve gün içerisinde de öğretmenlerin daha dikkatli olmaları ve durum değişikliklerini fark edebilmeleri ve derhal bir hekim kontrolüne girmeleri oldukça önemlidir. Aksi durumda insülin eksikliğinin şiddetlenmesine bağlı olarak; bulantı, kusma, karın ağrısı, gözlerde çöküklük, derin ve hızlı nefes alma (solunum sıkıntısı), ağızda aseton kokusu gibi diyabet komasına doğru gidişin belirtileri başlar.

Çocuğunuz okulda insülin yapmaya çekiniyorsa…

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuğunuz okulda insülin yapmaya çekiniyorsa… Çocuğunuz diyabetliyse okul yönetimine hangi bilgileri vermelisiniz? Diyabetli çocukların beslenme çantalarında neler olmalı?

Çocuğa diyabet olduğu nasıl anlatılmalı?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuğa diyabet olduğu nasıl anlatılmalı? Diyabetli çocuklarda iletişimde nelere dikkat edilmeli? Diyabet tanısı almak çocukların iç dünyasını nasıl etkiler?

Tip1 diyabet çocuk sahibi olmaya engel midir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Tip1 diyabet çocuk sahibi olmaya engel midir? Diyabetli çocuklar ileride evlenip çocuk sahibi olabilir mi? Tip 1 diyabetlilerin çocukları da şeker hastası olur mu?

Diyabetli her çocuk spor yapabilir mi?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Diyabetli her çocuk spor yapabilir mi? Diyabetli çocuklara önerilen spor aktiviteleri nelerdir? Diyabetli çocuklar ne sıklıkla, hangi süreyle spor yapmalı? Diyabetli çocuklar açken spor yapabilir mi?

Tip 2 diyabetten çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Tip 2 diyabetten çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz? Diyabetli çocuklar nasıl beslenmeli? Diyabetli çocuklar çikolata, dondurma yiyebilir mi?

Çocuklarda diyabetin takibi nasıl yapılmalı?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabetin takibi nasıl yapılmalı? Diyabetli çocuklara tedaviyle ilgili neler öğretilmeli?

Çocuklarda insülin tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda insülin tedavisinin yan etkileri nelerdir? Çocuklarda insülinin yanlış uygulanması ne tür sorunlara yol açar?

Diyabetli çocuklarda insülin tedavisi nasıl planlanır?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda insülin tedavisi nasıl planlanır? Çocuklarda insülin vücudun hangi bölgelerine uygulanır? Diyabetli çocuklarda insülin kaç doz yapılmalıdır?

Ateşli hastalıklarda insülin dozu değiştirilmeli mi?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Ateşli hastalıklarda insülin dozu değiştirilmeli mi? Ateşli hastalıkların diyabet tedavisine etkileri nelerdir?

Çocuklarda diyabetin kesin tedavisi var mıdır?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabetin kesin tedavisi var mıdır? Tedavi hangi yöntemlerle, nasıl yapılır? Diyabetli çocuklar ömür boyu insülin kullanmak zorunda mıdır? Çocuklarda insülin bağımlılık yapar mı? Çocuklarda diyabetin tedavisinde ne tür gelişmeler var?

Çocuklarda diyabet tanısı nasıl konur?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabet tanısı nasıl konur? Çocuklara şeker yükleme testi yapılması riskli midir?

Çocuklarda diyabetin önemi nedir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabetin önemi nedir? Tip 1 diyabet çocuklarda hangi sağlık sorunlarına neden olabilir?

Çocuklarda diyabet hangi belirtilere yol açar?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabet hangi belirtilere yol açar? Tip 1 diyabet bebeklerde de görülür mü? Bebeklerdeki diyabet nasıl anlaşılır?

Çocuklarda diyabetin görülme sıklığı nedir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabetin görülme sıklığı nedir? Çocuklarda ‘erişkin diyabeti’ diye bilinen Tip 2 diyabete de rastlanır mı? Hangi çocuklarda diyabet riski yüksektir?

Sık Sorulan Sorular Ve Cevaplarla Çocuklarda Diyabet Ve Tedavisi

Sık Sorulan Sorular Ve Cevaplarla Çocuklarda Diyabet Ve Tedavisi

Şekerli Çocuğun Günlüğü

Şekerli Çocuğun Günlüğü