Çocuk, ergen ve gençler

Diyabet her yaştaki çocukta görülebilir Diyabet çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalığıdır. Bebeklikten oyun çocuğuna ve ergenlik çağına kadar her yaştaki çocukta görülebilir.

Çoğunlukla tanı daha geç yaşlarda konmaktadır ve ancak hayatı tehdit edici oranda şeker yüksekliği ortaya çıktığında anlaşılmaktadır. Bazen viral enfeksiyonlarla karıştırılır.Dünyanın birçok bölgesinde tip 1 diyabeti olan çocukların yeterli imkanları olmaması sebebiyle hayatta kalmaları mümkün olmamaktadır.

Diyabetle yaşamayı öğrenmek konusunda en büyük görev diyabetli çocuklarımız ve gençlerimize düşmektedir.Diyabetle ilgili bilgi dağarcığınızı geliştirmek, sorarak öğrenmek, doktor kontrollerinizi aksatmamak, sizlere yardımcı olmaya çalışan sağlık profesyonellerinin görüş ve yardımlarını almak bunlardan en önemli olan bir kaçıdır.

Diyabetli çocuklarımızın günlük yaşam düzenlerini bozmadan, spor, oyun, okul faaliyetlerinin yanı sıra insülin enjeksyonlarını yapmayı, sağlıklı beslenmeyi ve düzenli egzersiz yapmayı unutmamaları ve aksatmamalı oldukça önemlidir.Diyabetle yaşamayı öğrenerek her tür sporu yapabilir, spor yada diğer tüm alanlarda kariyerinizi geliştirebilir, toplumda başarılı bir birey olarak yer alabilirler.

Çocuğunuz okulda insülin yapmaya çekiniyorsa…

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuğunuz okulda insülin yapmaya çekiniyorsa… Çocuğunuz diyabetliyse okul yönetimine hangi bilgileri vermelisiniz? Diyabetli çocukların beslenme çantalarında neler olmalı?

Çocuğa diyabet olduğu nasıl anlatılmalı?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuğa diyabet olduğu nasıl anlatılmalı? Diyabetli çocuklarda iletişimde nelere dikkat edilmeli? Diyabet tanısı almak çocukların iç dünyasını nasıl etkiler?

Tip1 diyabet çocuk sahibi olmaya engel midir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Tip1 diyabet çocuk sahibi olmaya engel midir? Diyabetli çocuklar ileride evlenip çocuk sahibi olabilir mi? Tip 1 diyabetlilerin çocukları da şeker hastası olur mu?

Diyabetli her çocuk spor yapabilir mi?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Diyabetli her çocuk spor yapabilir mi? Diyabetli çocuklara önerilen spor aktiviteleri nelerdir? Diyabetli çocuklar ne sıklıkla, hangi süreyle spor yapmalı? Diyabetli çocuklar açken spor yapabilir mi?

Tip 2 diyabetten çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Tip 2 diyabetten çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz? Diyabetli çocuklar nasıl beslenmeli? Diyabetli çocuklar çikolata, dondurma yiyebilir mi?

Çocuklarda diyabetin takibi nasıl yapılmalı?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabetin takibi nasıl yapılmalı? Diyabetli çocuklara tedaviyle ilgili neler öğretilmeli?

Çocuklarda insülin tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda insülin tedavisinin yan etkileri nelerdir? Çocuklarda insülinin yanlış uygulanması ne tür sorunlara yol açar?

Diyabetli çocuklarda insülin tedavisi nasıl planlanır?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda insülin tedavisi nasıl planlanır? Çocuklarda insülin vücudun hangi bölgelerine uygulanır? Diyabetli çocuklarda insülin kaç doz yapılmalıdır?

Ateşli hastalıklarda insülin dozu değiştirilmeli mi?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Ateşli hastalıklarda insülin dozu değiştirilmeli mi? Ateşli hastalıkların diyabet tedavisine etkileri nelerdir?

Çocuklarda diyabetin kesin tedavisi var mıdır?

Çocuklarda diyabet tedavisi hangi yöntemlerle, nasıl yapılır? Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabetin kesin tedavisi var mıdır? Tedavi hangi yöntemlerle, nasıl yapılır? Diyabetli çocuklar ömür boyu insülin kullanmak zorunda mıdır? Çocuklarda insülin bağımlılık yapar mı? Çocuklarda diyabetin tedavisinde ne tür gelişmeler var?

Çocuklarda diyabet tanısı nasıl konur?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabet tanısı nasıl konur? Çocuklara şeker yükleme testi yapılması riskli midir?

Çocuklarda diyabetin önemi nedir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabetin önemi nedir? Tip 1 diyabet çocuklarda hangi sağlık sorunlarına neden olabilir?

Çocuklarda diyabet hangi belirtilere yol açar?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabet hangi belirtilere yol açar? Tip 1 diyabet bebeklerde de görülür mü? Bebeklerdeki diyabet nasıl anlaşılır?

Çocuklarda diyabetin görülme sıklığı nedir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabetin görülme sıklığı nedir? Çocuklarda ‘erişkin diyabeti’ diye bilinen Tip 2 diyabete de rastlanır mı? Hangi çocuklarda diyabet riski yüksektir?

Çocuk ve Ergenlerde Kilo ve Diyabet İlişkisi

Son dönemlerde özellikle şişman ve hareketsiz çocukların artışı ile beraber çocuk ve genç yaşta tip 2 diyabetli sayısı artmaktadır.

Okulda Diyabet

Diyabetli çocuklar için çok önemli olan, sağlıkçıların veya diyabet tedavi gurubuyla okul çalışanlarının birlikteliğidir.

Çocuk ve Ergenler İçin Diyabetten Korunma Yöntemleri

Diyabetin sebebi halen araştırılmakta ve bilinmeyen yönleri bulunmaya çalışılmaktadır.

Büyüdükten Sonra Yaşanan Zorluklar

Çocuk diyabetinde temel amaç, çocukların şekerden zarar görmelerini engellemek ve komplikasyonları azaltmaktır.

Okul Öncesi ve Okul Çağı Çocuklardaki Zorluklar

Diyabet farklı yaşlarda farklı sorunlarla karşımıza çıkar.

Çocuk ve Ergenlerde Şişmanlık Dışında Diyabet Riski Faktörleri

Çocuklarda ve büyüklerde diyabet tedavisi hayat boyu sürer.

Çocuk Diyabeti Farklıdır

Çocuklar her gün şekerlerini ölçer, insülin yapar, yemeklerini şekere göre ayarlar.

Yaz Sıcakları ve Diyabet

Yaz Sıcaklarıyla Başa Çıkmak için Diyabet Dostu İpuçları

Diyabet ve Seyahat

Diyabetli bireyler seyahate çıkmadan önce nelere dikkat etmeli?

Sık Sorulan Sorular Ve Cevaplarla Çocuklarda Diyabet Ve Tedavisi

Sık Sorulan Sorular Ve Cevaplarla Çocuklarda Diyabet Ve Tedavisi

Şekerli Çocuğun Günlüğü

Şekerli Çocuğun Günlüğü

Diyabet ve Psikolojik Sağlık

Diyabet dikkatli ve sürekli takip ve kontrol gerektiren bir hastalıktır. Diyabet; tıbbi tedavi, doğru beslenme, düzenli fiziksel egzersiz, sürekli kontrolü içeren kapsamlı bir yönetim gerektirir.

Farklı bir diyabet tipi: MODY tip (Gençlerde Görülen Erişkin Tipi Diyabet)

Farklı bir diyabet tipi: MODY tip (Gençlerde Görülen Erişkin Tipi Diyabet)