Çocuklarda diyabet hangi belirtilere yol açar?

Çocuklarda diyabet hangi belirtilere yol açar?

“Çocuklarda diyabetin belirtileri aslında büyük ölçüde erişkinlerdekine benzer. Klasik diyabet bulguları adını verdiğimiz çok su içme, çok idrar yapma ve kilo kaybı önemli bulgulardır. Çocuklarda kilo kaybı dikkate alınması gereken bir belirtidir. Çünkü çocuklukta görülen diyabet insülin eksikliğine bağlıdır. Böyle bir durumda enerji kaynağı olarak glikoz yerine yağ asitleri kullanılır. Bu da aslında kilo kaybına yol açan bir durumdur. Bir ay içinde bazen 10 kiloya kadar kilo kaybı ortaya çıkabilir.

Çocuklarda diyabetin ikinci özelliği de, bulguların aniden başlamasıdır. Diyabetli çocuklarda genellikle 7- 15 gün içinde klinik bulgular ortaya çıkar. Hiç yakınması olmayan bir çocuğun okula götürdüğü su miktarı birden çok artar ve sınıfta sürekli tuvalete gitmeye ihtiyaç duyar. Özellikle geceleri uykudan uyanıp tuvalete gitmesi de önemli bir bulgudur. Daha önce kuru kalan yani geceleri tuvalet ihtiyaçlarını giderebilen çocuklar, yatağa yapmaya ve idrar kaçırmaya başlayabilirler. Bunlara ilaveten halsizlik, okul başarısında azalma, ergenlik öncesi kız çocuklarında genitalmantar enfeksiyonu ‘kandidiyazis’ görülmesi de, diyabete bağlı diğer belirtiler arasındadır. Bu sorunlarla ilgili altta başka bir neden bulunamıyorsa, çocukta diyabetin araştırılması gerekir.”

Tip 1 diyabet bebeklerde de görülür mü? Bebeklerdeki diyabet nasıl anlaşılır?

“Tip1 diyabet 6’ıncı aydan itibaren her çocukta ortaya çıkabilir. Dolayısıyla bebeklerde de görülebilir. Ancak, bebeklerde görülme ihtimali ergenlik çağına göre daha düşüktür. Özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda Tip 1 diyabete daha seyrek rastlanır.

Bebekteki huzursuzluk Tip 1 diyabetin belirtilerinden biridir. Annenin bebeğin bezini sık değiştirmeye başladığını fark etmesi de dikkate alınması gereken bir durumdur. Bunun da nedeni bebekteki idrar miktarındaki artmadır. Bebeğin kokusundaki değişiklik de bazen annelerin dikkatini çekebilir. Diyabete bağlı keton kokusunu ‘kimyasal bir koku” gibi tanımlayabilirler.

Sıvı kaybına bağlı hızla zayıflama, ağız kuruluğu, çok su içme ihtiyacından kaynaklanan büyük bir huzursuzluk ve geçmeyen pişik bebeklerde diyabete bağlı diğer belirtiler arasında yer almaktadır. Tabii, bu bulgular çocuklarda ya da erişkinlerdeki kadar çok belirgin değildir. Dolayısıyla bebeklerde diyabet bulgularının fark edilmesinde güçlük yaşanabilmektedir. Annenin ya da doktorun aklına bebekte diyabet ihtimali genelde gelmemektedir. Bu yüzden açıklanamayan kilo kaybı, huzursuzluk, sık bez değiştirme, geçmeyen pişik gibi belirtilerin bebeklerdeki diyabetin belirtisi olabileceği düşünülerek, bu yakınmalara karşı dikkatli olunmalıdır.”

Çocuğunuz okulda insülin yapmaya çekiniyorsa…

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuğa diyabet olduğu nasıl anlatılmalı?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Tip1 diyabet çocuk sahibi olmaya engel midir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Diyabetli her çocuk spor yapabilir mi?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabetin takibi nasıl yapılmalı?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda insülin tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabetin kesin tedavisi var mıdır?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabet tanısı nasıl konur?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabetin önemi nedir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabetin görülme sıklığı nedir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..