Çocuklarda diyabetin kesin tedavisi var mıdır?

Çocuklarda diyabetin kesin tedavisi var mıdır? Çocuklarda diyabet tedavisi hangi yöntemlerle, nasıl yapılır?

“Tip 1 diyabet iyileştirilemeyen ancak tedavi edilebilen bir problemdir. Otoimmün iltihapla zedelenen pankreas beta hücrelerini tekrar insülin yapar hale getirmek şimdiye kadar mümkün olmamış, denenen çeşitli ilaçlardan da olumlu sonuç alınamamıştır. Buna karşın Tip 1 diyabetlilere dışarıdan insülin vererek yani eksik olan insülin hormonunu yerine koyaraksağlıklı bir ömür sürmelerini sağlamak mümkündür.”

Diyabetli çocuklar ömür boyu insülin kullanmak zorunda mı?

“Diyabetli çocuklar, şu andaki bilgilere göre hayat boyu insülin kullanmak zorundadır. Pankreas beta hücrelerini eski haline döndürmek imkansız olduğu için, insülin hayati bir ihtiyaçtır ve yaşam boyu kullanılması gerekmektedir.”

Çocuklarda, insülin bağımlılık yapar mı?

“İnsülinin çocuklarda bağımlılık yapması diye bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Tip 1 diyabetlilere insülin eksik olduğu için verilmektedir. Dolayısıyla insüline olan ihtiyaç, bağımlılık terimiyle ifade edilemez. Tip 1 diyabetlilerde insülin tedavisi aslında bir yerine koyma tedavisidir. Dolayısıyla insülin hayati bir gereksinimi karşılamak için verilmektedir.

Eski yıllarda Tip 1 diyabet, ‘insüline bağımlı’ diyabet olarak isimlendirilmekteydi. Bunun da sebebi, insülin hormonu olmadan yaşanamayacağına vurgu yapılmasıydı. Ancak bu deyim insülinin bağımlılık yaptığı anlamına gelmemekte, tam tersine insülinin hayati bir ihtiyaç olduğunu anlatmaktadır.”

Çocuklarda diyabetin tedavisinde ne tür gelişmeler var?

“Son yıllardaki en önemli gelişme ‘yapay pankreas’ denilen otomatik insülin veren sistemlerin gelişmesidir. Yapay pankreası, sürekli kan şekerini ölçen cihazlarla insülin pompasını bir bilgisayar programı yoluyla entegre eden bir sistem olarak tarif edebiliriz. 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri İlaç Kurumu (FDA) yapay pankreas sistemini onaylamıştır. Bu, önemli bir gelişmedir.

Kan şekeri ölçüm sistemlerinde de büyük kolaylık ortaya çıkmıştır. Uzun yıllardan beri glikometrelerle parmak delme yoluyla kan şekeri ölçülürken, şimdi kola ya da bacağa yerleştirilen ve 7-15 günde bir değiştirilen sensörlerle kan şekeri ölçülebilmektedir. Yeni teknolojide 5 dakikada bir kan şekeri ölçülebildiği için ailenin ve çocuğun günlük insülin doz ayarlarını ince bir şekilde yapabilmeleri mümkün hale gelmiştir.”

Çocuğunuz okulda insülin yapmaya çekiniyorsa…

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuğa diyabet olduğu nasıl anlatılmalı?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Tip1 diyabet çocuk sahibi olmaya engel midir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Diyabetli her çocuk spor yapabilir mi?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabetin takibi nasıl yapılmalı?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda insülin tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabet tanısı nasıl konur?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabetin önemi nedir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabet hangi belirtilere yol açar?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..

Çocuklarda diyabetin görülme sıklığı nedir?

Prof. Dr. Şükrü Hatun anlatıyor..