Diyabet Artıyor: Her 5 yetişkinden 2'si risk altında

04 Eylül 2014

The Lance Diabetes & Endocrinology Journal, Ağusos 2014 sayısında yayınlanan araştırmaya göre; yetişkinlerde tip 2 diyabet gelişmesi riski %40'ı geçmiş durumda. Uzmanlar bu oranın 1980'lerde %21 civarında olduğuna dikkat çekiyor ve artışın tahmin edilenin çok üzerinde olduğunu vurguluyor.

Eskiden geç başlangıçlı veya erişkin diyabet olarak bilinen tip 2 diyabet, genellikle yetişkinlerde ortaya çıkıyor. Tip 2 diyabette hücreler insülin hormonuna dirençli hale gelir. İnsülin hormonu, vücudumuzun temel enerji kaynağı olan şekerin hücrelere taşınmasını sağlar. Dolayısıyla insülin hormonu yetersiz salgılandığında veya etkili kullanılamadığında fazla şeker kanda birikir ve kan şekeri yükselir.

Diyabet hastalığının gelişmesinde hem genetik hem çevresel faktörler rol oynuyor. Ancak tip 2 diyabetin en önemli risk faktörleri fazla kilo ve hareketsiz yaşam tarzı. Dolayısıyla son yıllarda obezitenin giderek yaygınlaşması diyabet oranlarındaki artış ile doğrudan ilişkili.

Türkiye'deki veriler ise çok daha endişe verici. Türk Diyabet Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hasan İlkova diyabet oranlarındaki artışa dikkat çekiyor: "TURDEP II çalışmasına göre Türkiye'de diyabetli birey sayısı 10 yıl içinde %90 artmış durumda. Yaş dilimlerine baktığımızda yaş arttıkça diyabet sıklığının da yükseldiğini görüyoruz." Aynı çalışmada obezite oranındaki artışın ise %44 olduğu saptandı.