Okulda Diyabet

Birçok ülkede diyabetli çocuklar yaklaşık 7 saatini okulda geçirir. Diyabetli çocuklar ve aileleri okul saatleri sırasında kan şekeri değerlerinin değiştiğini söylemektedir. Özellikle fiziksel aktivite, diyetteki değişiklikler kan şekeri değerlerinin okulda değişimini etkilemektedir. Diyabetli çocuklar için diyetlerini yapabilecekleri, kan şekerini ölçebilecekleri, insülinlerini uygulayabilecekleri özel mekânlar gerekmektedir.

Okulda farklı birçok sorun diyabetli çocukların karşısına çıkmaktadır. Şeker seviyeleri de değişmektedir çünkü yemek saatleri ve insülin uygulanmasından doğan sorunlar yaşanmaktadır. Diyabetli çocukların okulda daha özgür hareketinin sağlanması, şekerlerini ayarlamak için önemlidir. Çocukların ihtiyaç duyacağı şeker ölçüm ekipmanları, insülin saklama koşulları, atıştırmalıkların ve hızlı etkili karbonhidratların sağlanması gerekir. Diyabetli çocuklar için çok önemli olan, sağlıkçıların veya diyabet tedavi grubuyla okul çalışanlarının birlikteliğidir. Ve iyi planlama yapmak gerekir.

 • İnsülin yapılması ve şeker ölçümü rutin hale getirilmelidir.
 • Çocuğun kendi şekerini tedavi etme kabiliyeti araştırılmalıdır.
 • Düşük ve yüksek şekerin belirtileri iyice öğretilmelidir.
 • Gerekli ekipmanlar sağlanmalıdır.
 • Yiyecekler ve atıştırmalıklar bulundurulmalıdır.
 • Fiziksel aktivite öğretilmeli ve uygulanmalıdır.
 • Acil durumlarda bağlantıya geçilecek ailenin, doktorların telefon ve adresleri bulundurulmalıdır.
 • Bütün bunlar, birlikte çalışma yöntemiyle uygulandığında çocuğun sağlığına daha olumlu yansıyacaktır.

  Çocuk ve Ergenler İçin Diyabetten Korunma Yöntemleri

  Günümüzde tip 1 diyabetin oluşumu önlenemiyor. Diyabetin sebebi halen araştırılmakta ve bilinmeyen yönleri bulunmaya çalışılmaktadır.Tip 2 diyabet ise başlangıçta önlenebilir bir durumdur; çünkü çoğu zaman şişmanlığa ve hareketsizliğe bağlanmaktadır. Çin’de, Finlandiya’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan çalışmalarda, egzersizle kilo kaybedince hastalığın oluşmadığı gözlenmiştir. Dünyadaki birçok ülke, okullarda ve topluma yönelik olarak, genel anlamda sağlıklı yaşamı ve sağlıklı çevreyi öğreten eğitim programları ve dersleri desteklemektedir.

  Okulların bir kısmı kantinlerde daha çok meyve ve sebze yemeyi özendirmektedir. Bazı okullarda ise çocuklar şekerli içecekleri azaltmaya ve aktiviteye yönlendirilmektedir. Ayrıca bazı sağlıkçılar vücut kitle indeksi ölçümü yaparak, çocukların aileleriyle bu durumu tartışıp çözümler aranmasını sağlamışlardır. Bazı bölgesel kuruluşlar da hayat boyu sağlıklı yaşamı öğretmek için kolları sıvamışlardır. Bilgilendirici okul programları birçok bölgede öne çıkmaktadır. Konuyla ilgili televizyon ve radyo programları da yapılmaktadır.

  Çocuğunuz okulda insülin yapmaya çekiniyorsa…

  Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuğunuz okulda insülin yapmaya çekiniyorsa… Çocuğunuz diyabetliyse okul yönetimine hangi bilgileri vermelisiniz? Diyabetli çocukların beslenme çantalarında neler olmalı?

  Çocuğa diyabet olduğu nasıl anlatılmalı?

  Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuğa diyabet olduğu nasıl anlatılmalı? Diyabetli çocuklarda iletişimde nelere dikkat edilmeli? Diyabet tanısı almak çocukların iç dünyasını nasıl etkiler?

  Tip1 diyabet çocuk sahibi olmaya engel midir?

  Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Tip1 diyabet çocuk sahibi olmaya engel midir? Diyabetli çocuklar ileride evlenip çocuk sahibi olabilir mi? Tip 1 diyabetlilerin çocukları da şeker hastası olur mu?

  Diyabetli her çocuk spor yapabilir mi?

  Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Diyabetli her çocuk spor yapabilir mi? Diyabetli çocuklara önerilen spor aktiviteleri nelerdir? Diyabetli çocuklar ne sıklıkla, hangi süreyle spor yapmalı? Diyabetli çocuklar açken spor yapabilir mi?

  Tip 2 diyabetten çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz?

  Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Tip 2 diyabetten çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz? Diyabetli çocuklar nasıl beslenmeli? Diyabetli çocuklar çikolata, dondurma yiyebilir mi?

  Çocuklarda diyabetin takibi nasıl yapılmalı?

  Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabetin takibi nasıl yapılmalı? Diyabetli çocuklara tedaviyle ilgili neler öğretilmeli?

  Çocuklarda insülin tedavisinin yan etkileri nelerdir?

  Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda insülin tedavisinin yan etkileri nelerdir? Çocuklarda insülinin yanlış uygulanması ne tür sorunlara yol açar?

  Diyabetli çocuklarda insülin tedavisi nasıl planlanır?

  Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda insülin tedavisi nasıl planlanır? Çocuklarda insülin vücudun hangi bölgelerine uygulanır? Diyabetli çocuklarda insülin kaç doz yapılmalıdır?

  Ateşli hastalıklarda insülin dozu değiştirilmeli mi?

  Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Ateşli hastalıklarda insülin dozu değiştirilmeli mi? Ateşli hastalıkların diyabet tedavisine etkileri nelerdir?

  Çocuklarda diyabetin kesin tedavisi var mıdır?

  Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabetin kesin tedavisi var mıdır? Tedavi hangi yöntemlerle, nasıl yapılır? Diyabetli çocuklar ömür boyu insülin kullanmak zorunda mıdır? Çocuklarda insülin bağımlılık yapar mı? Çocuklarda diyabetin tedavisinde ne tür gelişmeler var?

  Çocuklarda diyabet tanısı nasıl konur?

  Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabet tanısı nasıl konur? Çocuklara şeker yükleme testi yapılması riskli midir?

  Çocuklarda diyabetin önemi nedir?

  Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabetin önemi nedir? Tip 1 diyabet çocuklarda hangi sağlık sorunlarına neden olabilir?

  Çocuklarda diyabet hangi belirtilere yol açar?

  Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabet hangi belirtilere yol açar? Tip 1 diyabet bebeklerde de görülür mü? Bebeklerdeki diyabet nasıl anlaşılır?

  Çocuklarda diyabetin görülme sıklığı nedir?

  Prof. Dr. Şükrü Hatun ile ÇOCUKLARDA DİYABET Çocuklarda diyabetin görülme sıklığı nedir? Çocuklarda ‘erişkin diyabeti’ diye bilinen Tip 2 diyabete de rastlanır mı? Hangi çocuklarda diyabet riski yüksektir?

  Sık Sorulan Sorular Ve Cevaplarla Çocuklarda Diyabet Ve Tedavisi

  Sık Sorulan Sorular Ve Cevaplarla Çocuklarda Diyabet Ve Tedavisi

  Şekerli Çocuğun Günlüğü

  Şekerli Çocuğun Günlüğü