Türkiye’de 7 Milyon Diyabetli İnsan Var ve Bunların Yarısı Diyabetli Olduğunu Bilmiyor...

11 Kasım 2014

Türkiye’deki diyabetli insan sayısının çok yüksek olması nedeniyle, ülke olarak Avrupa’daki diyabet yükünün neredeyse % 13’ünü taşıyoruz.

Diyabet gün geçtikçe daha fazla kişide görülürken, bireyler, aileler ve toplum üzerindeki etkileri de artmaktadır. Türk Diyabet Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hasan İLKOVA , “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” vesilesiyle dünyada ve Türkiye’de diyabetin hızlı artışına dikkat çekerek kentleşme ile birlikte yaşam ve beslenme tarzındaki değişiklilerin diğer etkenlerle birlikte hem diyabetin hem de diğer bulaşıcı olmayan hastalıklardan etkilenen bireylerin sayısında belirgin bir artışa yola açtığını söyledi.

Diyabet tüm dünyada yaklaşık 400 milyon insanı etkilerken 5 milyondan fazla insan bu sebepten hayatını kaybetmektedir. Dünyadaki diyabetle ilgili sağlık harcamalarının 550 milyar USD civarında olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde yaklaşık 7 milyon diyabetli olduğunu ve Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun (IDF) öngörülerine göre bu sayının 2035 itibarı ile 12 milyona ulaşacağını ifade eden Sn. İlkova, “diyabetli insanların yarısının diyabetli oldugunu bilmiyor olmasının” en önemli nokta olduğuna dikkat çekmektedir.

Avrupa ülkelerindekine benzer bir şekilde Türkiye’de de giderek artan yaşlı nüfusun etkileri hissedilmeye başlanmıştır. İnsanlar yaşlandıkça Tip 2 diyabet gelişme olasılığının arttığını belirten Dr. İlkova, her ne kadar Türkiye’nin genel demografik profili genç bir nüfus yapısı gösterse de insanların, gelişen sağlık hizmetlerinin ve tedaviye erişiminin de artmasıyla daha uzun yaşadığını söyledi.

Türkiye’deki diyabetli insan sayısının çok yüksek olması nedeniyle, ülke olarak Avrupa’daki diyabet yükünün neredeyse % 13’ünü taşıyoruz. Diyabetin zamanında teşhis edilmemesi ve doğru yönetilmemesi ilerleyen zaman içerisinde kalp ve kan damarlarını bozarak; göz, sinir ve böbrek hasarlarına, kalp krizi ve inmeye sebep olabiliyor. Oysa toplam diyabetli nüfusun % 90’ına yakınını oluşturan Tip 2 diyabeti, doğru beslenerek ve hareketsiz yaşamdan kaçınarak önlemek veya geciktirmek mümkün.

Her yıl 14 Kasım’da tüm dünyada kutlanan “Dünya Diyabet Günü”,1991 yılında Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından başlatılmıştır. Simgesi olan mavi halka, diyabet için birleşmeyi ve bir araya gelmeyi temsil ediyor. Dünya

Diyabet Günü’ne özel olarak farklı temalar belirleyen Uluslararası Diyabet Federasyonu bu yılki temayı “Sağlıklı Beslenme Kahvaltıyla Başlar” olarak belirlemiştir.

Türk Diyabet Cemiyeti;

1955 yılıda kurulan Türk Diyabet Cemiyeti (TDC), diyabet hastalığı, korunma yolları ve tedavisi hakkında halkın bilinçlenmesini sağlayan, eğitimler düzenleyen, bilimsel araştırmaların yapılması ve politikaların oluşturulmasına destek veren Türkiye’nin her alanında faaliyet gösteren ilk kurumdur. Uluslararası Diyabet Federasyonu’na (IDF) 1959 yılında üye olmuştur.

Saygılarımızla,

Türk Diyabet Cemiyeti
www.diyabetcemiyeti.org